وردپرس، جوملا یا دروپال؟بهترین سیستم مدیریت محتوا

وردپرس، جوملا یا دروپال؟بهترین سیستم مدیریت محتوا
 • Twitter logo
 • Facebook logo
 • LinkedIn logo

درست است که ۶۸ درصد وب سایت های موجود در اینترنت، از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوای ( [CMS] Content Management System ) خود استفاده می کنند، اما وردپرس تنها سیستم مدیریت محتوای موجود در فضای اینترنت به صورت رایگان نیست. در بازار وسیع سیستم های مدیریت محتوا، نرم افزارهای معتبر و ایده آل دیگری نظیر جوملا یا دروپال وجود دارد. انتخاب این سه نرم افزار به دلیل متن باز، بودن و ارایه خدمات آن ها توسط سپیدان است.در عین حال که هر سه نرم افزار دارای ویژگی های مشابه هستند، اما دارای نقاط قوت و ضعف خاصی هم هستند. در این مطلب ما به بررسی این سه نرم افزار مدیریت محتوای پر طرفدار می پردازیم و بهترین گزینه برای نیازهای مختلف را با توجه به تجربه چند ساله شرکت سپیدان عرضه می کنیم.

سهم بازار سیستم های مدیریت محتوا

فصل مشترک وردپرس،جوملا و دروپال

هر سه سیستم مدیریت محتوا (CMS) دارای وجوه اشتراک در زمینه های تکنولوژی، ساختار و نحوه تعامل هستند:

 1. وردپرس، جوملا و دروپال هر سه رایگان هستند و به وسیله لیسانس نرم افزاری GPL و به صورت متن باز منتشر شده اند

 2. زبان برنامه نویسی هر سه php می باشد

 3. هر سه از mysql به عنوان پایگاه داده اصلی استفاده می کنند . در این میان جوملا و دروپال از سایر پایگاه های داده نیز، پشتیبانی می کنند اما وردپرس تنها از mysql استفاده می کند.

    در رابطه با پایگاه داده های Document Oriented تنها دروپال امکان استفاده از mongo db را دارد

 4. تمام این سیستم های مدیریت محتوا دارای تم و تمپلیت هایی هستند که امکان تغییر و شخصی سازی ظاهر وب سایت را در اختیار صاحبان وب سایت ها یا برنامه نویسان قرار می دهد

 5. به عنوان پروژه با متن باز، هر سه پلتفرم ها دارای راهنما و انجمن های آنلاین قدرتمند هستند

 6. شباهت برخی ویژگی این سیستم های مدیریت محتوا سبب نشده که در سیاست هایی نظیر مشارکت در توسعه هسته نرم افزاری، طراحی ماژول و انتشار آن، نحوه برخورد با باگ های امنیتی و نحوه تهیه تم، عملکرد یکسانی داشته باشند

در ادامه به بررسی تفاوت های سه پلتفرم وردپرس، جوملا و دروپال خواهیم پرداخت

تیم فنی شرکت سپیدان دارای توانمندی تهیه پلاگین و ماژول و اکستنشن برای تمامی این سیستم های مدیریت محتوا است و به همین منظور تمام نظرات و جهت گیری های این مطلب به صورت بی طرفانه و کاملا حرفه ای می باشد

راحتی استفاده و یادگیری برای تازه کارها

اکثر افرادی که اقدام به راه اندازی وب سایت برای خودشان می کنند برنامه نویس یا طراح سایت نیستند. این افراد، غالبا کاربرانی با سطح آشنایی با تکنولوژی، معمولی هستند و کاربری راحت برای ایشان بسیار حیاتی است.

وردپرس

راه اندازی وردپرس با استفاده از ویزارد پنج دقیقه ای است. که اکثر ارایه کنندگان هاست و دامنه، راه اندازی رایگان و با یک کلیک را به عنوان آفر به مشترکین خود ارایه می کنند. این ویژگی سبب می شود که کاربران به راحتی بتوانند وب سایت خود را ایجاد کنند.

صفحه شروع وردپرس

تجربه کاربری بعد از نصب در وردپرس به نسبت جوملا و دروپال بهتر است و کاربران می توانند به راحتی پست های بلاگ خود را منتشر کنند یا صفحات ثابت بسازند.

جوملا

نصب جوملا به سرعت نصب وردپرس نیست با این حال چند مرحله در ویزارد آن موجود است که خیلی پیچیده نیست و کاربران عادی نیز می توانند از پس آن، برآیند. نصب با یک کلیک جوملا نیز در پلتفرم های عرضه هاست، نیز وجود دارد.

صفحه شروع جوملا

بعد از نصب نیز پنل جوملا به اندازه وردپرس، ساده نیست اما بعد از کمی فعالیت با پنل جوملا ویژگی بخش های مختلف آن کاملا به کاربران انتقال می یابد

دروپال

نصب دروپال دارای شباهت های زیادی به وردپرس و جوملاست و با یک دانلود به سادگی عملیات نصب خاتمه می پذیرد و بسیاری از بخش هایی که در نصب وردپرس لازم است به صورت دستی صورت گیرد، در دروپال به صورت اتوماتیک انجام می شود. لازم به ذکر است که در پلتفرم هاست های عرضه شده توسط شرکت سپیدان، نصب با یک کلیک نیز برای دروپال موجود است

صفحه شروع دروپال

دروپال توزیع های نرم افزار گوناگونی نیز به منظور نصب ارایه می کند. به عنوان مثال می توانید سیستم فروشگاهی یا سیستم مدیریت پروژه و یا نرم افزارهای دیگری که توسط دروپال تهیه شده است، را نصب نمایید

بعد از نصب پنل دروپال ممکن است برای کاربران عادی، مقداری سخت تر از سایر پلتفرم ها برسد و برای کاربران نحوه کار با پنل کمی گیج کننده و غیرقابل فهم باشد. اما برای راهنمای دروپال می توانید به روشنی نحوه تغییرات محتوا و اضافه کردن انواع مختلف محتوا را به سادگی بیاموزید.

برترین سیستم مدیریت محتوا این بخش : دروپال

تم و افزونه ها

تمام این سیستم های مدیریت محتوا دارای قابلیت نصب پلاگین و ماژول هستند و از این طریق بخش هایی را به نرم افزار اصلی اضافه می کنند و ظاهر پیش فرض آن ها، تغییر می کند.

وردپرس

از طریق نصب تم بر روی وردپرس، قادر خواهید بود ظاهر آن را تغییر دهید. وردپرس با چند تم از پیش نصب شده، راه اندازی می شود. و شما را قادر می سازد در هر زمانی بتوانید ظاهر وب سایت خود را از طریق نصب تم های رایگان یا خرید یک تم، تغییر دهید

تم های وردپرس

قدرت حقیقی وردپرس با استفاده از پلاگین ها به نمایش در می آید، بیش از 39000 پلاگین رایگان وردپرس در وب سایت اصلی آن قابل دسترس است. علاوه بر پلاگین های رایگان، پلاگین هایی وجود دارد که در ازای پرداخت هزینه قادر به استفاده از آن خواهید شد

جوملا

همانند وردپرس با تم ها و اکستنشن هایی کار می کند. این پلتفرم مدیریت محتوا دارای اکستنشن های قدرتمندی نظیر ویرچو مارت است که شما را قادر می سازد به راحتی یک فروشگاه آنلاین بسازید و از طریق آن کالا یا خدمات خود را عرضه کنید.

اکستنشن های جوملا و پلاگین های جوملا

تعداد اکستنشن ها و تم های جوملا، خیلی پایین تر از وردپرس است. و این باعث می شود که یافتن تم یا اکستنشن ها یا کامپوننت های مطابق با نیاز شما به مراتب دشوارتر از وردپرس باشد

دروپال

دروپال از هر دو پلتفرم وردپرس و جوملا دارای تم کمتری است با این حال امکان شخصی ساز تم های بخش های مختلف دروپال خیلی بیشتر از سایر پلتفرم ها است و شما هر تم دروپال در واقع چند تم را به صورت یک جا در اختیار دارید و می توانید از تعداد زیاد layout های موجود در هر تم استفاده ببرید

ماژول های دروپال

برترین سیستم مدیریت محتوا این بخش : وردپرس

معماری نرم افزار و تعامل افزونه ها

مبحث مهمی که در هر فرآیند نرم افزاری وجود دارد، استفاده از معماری نرم افزار است. فرآیند معماری نرم افزار، فرآیندی نیست که کاربران عادی متوجه آن شوند و یا بلافاصله بعد از نصب آثار و تبعات خود را نشان دهد بلکه فرآیندی است که به تدریج و با گسترش نیازهای شما و افزایش مخاطبین آثار آن حس می شود. در واقع معماری نرم افزار نقش موتور هر خودرو را بازی می کند، رانندگان معمولی شاید هیچگاه به دنبال اطلاع یافتن از مکانیزم های عملیاتی موتور خود نباشند، اما در زمان رالی این پارامترها واقعا تعیین کننده هستند.

وردپرس

معماری نرم افزار و پلاگین نویسی آن به شدت نزدیک به سیستم های تدوین شده در زمان php4.8-5 است و کلاس بندی و ساختار شی گرا آن خیلی ابتدایی است و توابع و کلاس بندی ساده آن سبب شده تا تهیه پلاگین برای برنامه نویسانی که تجربه کمی دارند هم امکان پذیر باشد.

در نصب چندین پلاگین ممکن است به لحاظ کارآیی بین چند پلاگین ناسازگاری هایی وجود داشته باشد این به علت عدم استفاده از ساختارهای نرم افزار و معماری نرم افزار ضعیف آن می باشد.

در هنگام حجم مطالب سنگین یا مراجعات بالا با وجود استفاده از چندین مکانیزم cache management قوی، سیستم دارای کندی محسوسی خواهد بود و کاربران وب سایت کاملا آن را حس می کنند.

جوملا

به علت ساخت دیر هنگام تر نسبت به وردپرس، دارای کلاس بندی و ساختار شی گرای قابل قبول تر است و معماری نرم افزار آن مناسب تر می باشد.

مشکل ناسازگاری پلاگین ها، در جوملا خیلی کم ایجاد می شود و سیاست مناسب انتشار پلاگین های جوملا سبب شده است که این مشکل در حدخیلی ناچیز بماند.

در زمان تعداد بالای مخاطبان و مراجعه زیاد به وب سایت عملکرد جوملا از وردپرس بهتر است با این حال، عملکرد قابل دفاعی نیست.

دروپال

به لحاظ نرم افزاری از هر دو پلتفرم دیگر، جوان تر است و به لحاظ معماری نرم افزار سرآمد همه این پلتفرم هاست. استفاده از چندین design pattern و همین طور شباهت های ساختار ماژول آن به فریم ورک صاحب نام symfony سبب شده که در سیستم های متن باز بر مبنای php که به منظور مدیریت محتوا عرضه شده اند ، ایده آل ترین گزینه به نظر بیاید.

معماری نرم افزار شی گرا، سبب شده تا کار با دروپال برای برنامه نویسان تازه کار سخت و حتی در پاره ای از موارد غیر ممکن به نظر رسد با این حال با یادگیری این ساختارها و زمان گذاشتن بر مطالعه فریم ورکsymfony این مشکل رفع و به حداقل می رسد.

فریم ورک(framework) در واقع ساختاری به منظور کلاس بندی و ابزارهای پیش ساخته در برنامه نویسی هستند که سبب می شوند هسته نرم افزاری شما مدون تر و مطابق با استانداردهای جهانی برنامه نویسی باشد.

استفاده از فریم ورک در تهیه نرم افزار سبب می شود که تیم اجرایی بتواند قابل بسط و گسترش باشد و شما از تجارب برنامه نویسان بزرگ دنیا به راحتی استفاده نمایید

 

دروپال از نسخه 8 به بعد، به طور رسمی از فریم ورکsymfony استفاده می کند و شرکت سپیدان یکی از پیشگامان استفاده از این فریم ورک در ایران می باشد و هسته نرم افزاری سپیدان از این فریم ورک استفاده می کند

در حجم بالای مطالب و همین طور تعداد بیشمار مخاطبان، عملکرد دروپال از هر دو پلتفرم وردپرس و جوملا بهتر می باشد و با استفاده از سیستم های cache management این عملکرد به عملکردی قابل دفاع تبدیل می شود.

برترین سیستم مدیریت محتوا این بخش :با اختلاف بالا دروپال

فارسی سازی و قابلیت سرویس به چندین زبان

تعداد زیادی از وب سایت های ساخته شده در دنیا، صرفا با زبانی به غیر از انگلیسی کار می کنند. وب سایت ساخته شده در ایران عمدتا به منظور ارایه خدمات به کاربران فارسی زبان طراحی می شوند. از نظر مدیران وب سایت نیز پنل هایی که از زبان فارسی استفاده می کنند، بسیار مناسب تر و یادگیری آن ها آسان تر است.

وردپرس

پنل وردپرس توسط تیم های نرم افزاری متعددی به فارسی ترجمه شده است. پنل نرم افزاری وردپرس هم اکنون به 53 زبان دنیا ترجمه شده است. اما امکان فرآهم آوردن وب سایت چندزبانه در هسته اصلی وردپرس موجود نیست بلکه با افزودن پلاگین هایی این قابلیت به آن افزوده می شود.

زبان های وردپرس

اکثر تم های مشهور وردپرس قابلیت چندزبانه شدن را دارند اما چند زبانه شدن وردپرس در خیلی از پلاگین ها به سئو سایت آسیب می زند.

جوملا

با قابلیت اراپه خدمات به چندین زبان به طور پیش فرض و بدون نصب اکستنشن به بازار عرضه شده است. اضافه کردن زبان جدید در جوملا به سادگی چند کلیک است.

زبان های جوملا

ترجمه های جوملا به سادگی و در تعداد بیشماری زبان قابل دسترس است. اما ساختار سئو جوملا بهتر از دروپال در وب سایت های چند زبانه است.

دروپال

این سیستم مدیریت محتوا نیز با قابلیت ساپورت چند زبانه به صورت پیش فرض، عرضه می گردد. پنل فارسی آن تا90 درصد دارای ترجمه کامل است و ترجمه آن نیز نسبتا مناسب و فاقد اشتباه است.

زبان های دروپال

اکثرا تم های دروپال دارای امکان انتخاب جهت سایت، یعنی از چپ به راست یا از راست به چپ، هستند. با این حال نصب زبان در دروپال به سادگی جوملا نیست .سپو سایت های چند زبانه در دروپال از هر دو سیستم مدیریت محتوای وردپرس و جوملا بهتر است.

برترین سیستم مدیریت محتوا این بخش : جوملا

امنیت

امنیت یکی از مهم ترین بخش های سیستم مدیریت محتوای وب سایت شما است. تقریبا تمام وب سایت ها در فضای اینترنت در معرض حملات نفوذ و هک هستند.

وردپرس

محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیا بودن باعث شده که خیل عظیم هکرها به دنبال ایجاد نفوذ و رخنه در سیستم وردپرس باشند. اگرچه کدهای وردپرس دارای امنیت بالای هستند اما زمانی که شما از تم های کرک شده استفاده نمایید این سیستم به شدت آسیب پذیر خواهد بود. وردپرس دارای مکانیزم آپدیت اتوماتیک است که سبب می شود تا patch های امنیتی به سرعت و بدون نیاز به دانش فنی بر روی آن نصب گردند.

جوملا

ساختار امنیتی جوملا خیلی نزدیک به وردپرس است و طراحان جوملا به صورت خیلی پیگیر نقایص امنیتی گزارش شده را رفع و در وب سایت خود بارگذاری می نمایند.

دروپال

دروپال رویه خیلی جدی در برخورد با نقایص امنیتی در پیش می گیرد و تیم فنی دروپال نقایص امنیتی را بعد از رفع مشکل منتشر می کنند . ممکن است بسیاری ادعا کنند که تا به حال وب سایت هک شده ای توسط دروپال دیده نشده اما این خبر از امنیت بالای آن نمی دهد بلکه می توان به خاطر استفاده کمتر نسبت به دو پلتفرم دیگر باشد.

برترین سیستم مدیریت محتوا این بخش : می توان نتیجه گرفت که در این حوزه هر سه سیستم مدیریت محتوا دارای قابلیت یکسانی هستند.

جمع بندی و نتیجه گیری

بر خلاف خیلی از مقالات مشابه، در اینجا نمی خواهیم هر یک از این سیستم های مدیریت محتوا را برتری مطلق نسبت به سایرین دهیم. در سپیدان هر کدام از این پلتفرم ها در جای خود استفاده می شود و تعیین بهترین گزینه برای هر مساله علاوه بر پارامترهای فوق، مستلزم در نظر گرفتن پارامترهای دیگری، نظیر حساسیت پروژه، بودجه در نظر گرفته شده، مدت زمان لازم برای اجرای پروژه و … می باشد.

در پایان به شما اطمینان می دهیم که تیم سپیدان از راهنمایی و مشاوره دادن به سایرین استقبال می کند و هر زمان به مسایلی از این دست برخورد کردید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

شرکت سپیدان همراه مطمین وب سایت شما
بهترین و بروزترین خدمات طراحی سایت را در کنار کارشناسان متخصص و پرحوصله سپیدان تجربه کنید.برای سفارش طراحی سایت همین حالا اقدام کنید.

دیدگاه‌ها

به نظر من خیلی از قابلیت های وردپرس رو نادیده گرفتین
بله قابلیت های زیادی به هر سه نرم افزار مورد بررسی روزانه و در هر نسخه اضافه می شود، در حال حاضر ما خیلی روی جزییات تمرکز نکردیم و صرفا قابلیت های اصلی و مهم را بررسی کردیم
امکان مقایسه نرم افزارهای فروشگاهی مثل ووکامرس و مجنتو رو دارین؟
حتما مطلب در این مورد تهیه می کنیم، سپاس از نظرتون
کاش برای فروشگاهی ها هم مطلب مشابه تهیه کنید
بله در دستور کار ماست

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.