لندینگ پیج چیست؟

شما اینجا هستید

لندینگ پیج چیست؟
 • Twitter logo
 • Facebook logo
 • LinkedIn logo
 • Google+ logo

تصویر این پست راهروی ورود به ترمینال ملکه (Queen's Terminal) در فرودگاه هیترو (Heathrow Airport) لندن می‌باشد. در صنعت هوایی به زمانی که هواپیما از باند فرود بر می‌خیزد take off و هنگامی که هواپیما در فرودگاه، فرود می‌آید از اصطلاح landing استفاده می‌کنند.

علت انتخاب تصویر فرودگاه، این بود که مراد از لندینگ پیج، اولین صفحه‌ای است که کاربران بعد از جستجو یا ایمیل مارکتینگ یا هر نوع دیجیتال مارکتینگ، به آن هدایت می‌شوند.

در فرهنگ لغات بازاریابی دیجیتال، لندینگ پیج به صفحه‌ای منحصر به فرد و خارج از چارچوب کلی وب سایت گفته می‌شود که برای یک هدف مشخص طراحی شده است. در واقع یک لندینگ پیج برای یک هدف تجاری طراحی و توسعه می‌یابد

لندینگ پیج چیست؟

Landing Page یا ترجمه فارسی آن، صفحه فرود، به طراحی تک صفحه‌ای (one page) گفته می‌شود که به دنبال تحقق یک و فقط یک گزاره تجاری است. برخی از بزرگان حوزه دیجیتال مارکتینگ بر این نظرند که طراحی لندینگ پیج می‌بایست خاص و بدون در نظر گرفتن طراحی سایت اصلی باشد و اصولا حول محور تجاری هدف، طراحی شود. برخی از نظرات از این حکایت دارد که در لندینگ پیج باید امکان دسترسی به سایر بخش‌های وب سایت گرفته شود و صرفا کاربر متمرکز بر هدف لندینگ پیج باشد.

متداول ترین نوع لندینگ پیج، صفحاتی هستند که بعد از تبلیغات گوگلی (Google Adwords) کاربران به آن هدایت می‌شوند. یک پست بلاگ یا هر مطلبی که بر روی وب سایت بارگذاری می‌کنید، لندینگ پیج نیست، چرا که ممکن است چندین هدف را برای آن متصور باشید.

نمونه لنیدنگ پیج

نوع دیگری از لندینگ پیج ها، صفحاتی هستند که به منظور دانلود مطالب آموزشی یا حضور در وبینار ها هستند که در آن‌ها حتما call to action یا به اختصار CTA موجود است.

نمونه لندینگ پیج دانلودی

CTA چیست؟

call to action به عبارتی یا دکمه ای در صفحه لندینگ پیج گفته می‌شود که کاربر را به اقدامی فوری و در راستای هدف لندینگ پیج هدایت می‌کند.

نمونه call to action (CTA)

اهداف اصلی لندینگ پیج چیست؟

حالا که مفهوم و کلیت لندینگ پیج را درک کردیم به اهداف آن بپردازیم. معمولا اهداف لندینگ پیج ها در سه دسته کلی زیر می‌توان برشمرد:

 1. افزایش فروش
 2. افزایش مشتری و بهبود بازخورد
 3. ایجاد روابط تجاری

#1 افزایش فروش مستقیم

یک لندینگ پیج افزایش فروش، معمولا صفحاتی هستند که در آن‌ها افزودن به سبد خرید، ست کردن زمان ملاقات، start free trial و ... را شامل می‌شود. شما می توانید این صفحات را به طور مستقیم تبلیغ کنید و به دنبال فروش سریع محصول یا خدمات خود باشید. هداف اصلی ایجاد لندینگ پیج افزایش فروش، رونق کسب و کار و ایجاد جهش در فروش است.

در تصویر زیر نمونه لندینگ پیج فروشگاه لگو(lego) را ببینید.

لندینگ پیج فروشی

#2 افزایش مشتری و بهبود بازخورد

به این صفحات (lead generation page) گفته می‌شود که معمولا هدف آن تحقیقات بازار و جمع آوری اطلاعات مراجعین وب سایت می‌باشد.معمولا هدف یگانه این صفحات دریافت ایمیل، شماره تماس یا هر روش که امکان تماس با کاربر مراجعه کننده را فرآهم کند، می‌باشد.

این صفحات معمولا دارای فرم‌های طولانی تر نسبت به صفحات افزایش فروش مستقیم هستند و فرم دارای فیلدهایی نظیر اطلاعات شخصی (نام یا ایمیل) و سگمنت مخاطبین (دسته بندی فعالیت و صنف مخاطب) می‌باشد.

فرم های صفحات lead generaion

لندینگ پیج lead generation می‌تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 1. کتاب الکترونیک رایگان
 2. ثبت نام وبینار (سمینارهای برگزار شده در حوزه وب)
 3. راهنمای استفاده از محصول
 4. اشتراک خبرنامه

#3 ایجاد روابط تجاری

ایجاد روابط تجاری یا کانکشن سازی تکنیک پیشرفته‌تری از بازاریابی است، در واقع این روش ترکیبی از افزایش فروش مستقیم و lead generation است. در این فرآیند لندینگ پیج نه تنها اطلاعات و سگمنتیگ کاربر را مشخص می‌کند بلکه آن‌ها را ترغیب به ثبت سفارش و خرید محصول می‌کند. این کانکشن جدید می‌تواند خود مشتری شما باشد یا سایرین را ترغیب به خرید از شما کند.

مزایای استفاده از لندینگ پیج چیست؟

در اینجا مهم‌ترین مزایای استفاده از لندینگ پیج را بررسی می‌کنیم:

 1. هزینه خیلی پایین تر نسبت به تغییر یا طراحی تم وب سایت
 2. اجرای سریع و بدون تلف شدن وقت
 3. بهبود رتبه سایت و جذابیت بصری برای مخاطبین (ارتقای سئو)
 4. بهینه شده برای مضامین بازاریابی و فروش
 5. امکان استفاده از ایمیل مارکتینگ و social media marketing تخصصی روی مغهوم لندینگ پیج یا کمپین‌های جانبی

نمونه لندینگ های ساخته شده توسط سپیدان

لندینگ پیج MG GT (کمپین رونمایی از خودروی ام جی - جی تی)

لندینگ پیج MG GS (کمپین ۸ ثانیه - رونمایی از خودروی شاسی بلند ام جی)

لندینگ پیج وب سایت عکاسی (جشنواره فروش کتاب)

اطلاعات بیشتر

اگر به دنبال مطالب بیشتری در زمینه طراحی سایت هستید، پست‌های زیر حتماً مفید خواهند بود

آموزش طراحی سایت فروشگاهی

 نکات رونمایی وب سایت

 

افزایش سود و مدرن سازی کسب و کار
به دنبال رونق کسب و کار، افزایش سود و مدرن سازی تجارت خود هستید، همین حالا اقدام کنید.

دیدگاه‌ها

درباره کال تو اکشن هم توضیح دهید
درسته که باید لندینگ پیج جذاب و دارای تفاوت باشه، ولی نباید جوری طراحی بشه که با صفحه اصلی هیچ سنخیتی نداشته باشه،
آیا طراحی چندین لندینگ تجربه کاربری زو تحت تاثیر قرار نمیده

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

درباره نام سپیدان

سپیدان نامی است، یادآور رنگ سپید مظهر پاکی و همین طور شهری است برف خیز، از توابع استان فارس که در اکثر اوقات سال پوشیده از برف می‌باشد و از این جهت واسطه خیر و برکت به سایر شهرها نیز می‌باشد.