طراحی بنر سایت و ۶ اصل مهم آن

شما اینجا هستید

طراحی بنر سایت و ۶ اصل مهم آن
  • Twitter logo
  • Facebook logo
  • LinkedIn logo
  • Google+ logo

طراحی بخشی اجتناب ناپذیر در زندگی ماست که شما به عنوان مخاطب و یا صاحب کسب و کار نمی توانید از آن فرار کنید، اما هر طرحی لزوما یک طراحی خوب به شمار نمی رود.

( تا به حال به رستورانی رفته اید که از دیدن منوی آن سردرگم شده باشید و به نتیجه دلخواه برای انتخاب خود نرسیدید ؟!)

اما چطور می توانیم یک طراحی اثربخش داشته باشیم ؟!

متاسفانه هیچ فرمول مخفی برای یادگیری این هنر و صنعت به صورت غریزی وجود ندارد و به واسطه سال ها کار و مطالعه امکان پذیر است . با این وجود در برخی از ا صول طراحی شما می توانید دانش خود را ارتقاء داده و در آن استاد باشید تا بتوانید شاهکارهای زیبایی را خلق کنید.

اجازه دهید تا با هم نگاهی به این اصول و این که چگونه می توانید از آنها برای طرح های بنر خود بهره مند شوید، داشته باشیم.

ما در این  مقاله سلسله مراتب، تعادل، تناسب، مجاورت ، تشابه ، کنتراست و هارمونی را در طراحی بنر بررسی خواهیم کرد.

1/ سلسله مراتب

سلسله مراتب می تواند پارامتر خیلی مهمی در طراحی محسوب شود، که سرنوشت یک اثر تاثیرگذار را متناسب با حرفه شما رقم می زند ، پس ترتیب و قراردادن پارامترها در طراحی گرافیکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

( سلسله مراتب ، به نظر من پارامتر خیلی مهمی در طراحی محسوب میشه ، چه به کار بیاید، چه در این مورد تمام المان های لازم در طراحی رو لازم باشه استفاده کنیم )

برای مثال در بنر وب سایت  یک تجارت الکترونیک شما ممکن است که بخواهید یک محصول را به صورت ویژه ای نمایش دهید، بنابر این عناصر زیر قابل استفاده خواهد بود:

پیشنهاد یک فروش منحصر به فرد

عنوان محصول

شرح محصول

فراخوان به اقدام مورد نظر

تصاویری از پشتیبانی

اما نحوه اضافه کردن و ترتیب موارد بالا به شرح ذیل است :

1/ پیشنهاد یک فروش منحصر به فرد

4/ عنوان محصول

5/ شرح محصول

2/ فراخوان به اقدام مورد نظر  

3/ تصاویری از پشتیبانی

این به این معنا نیست که ما باید سلسله مراتب را منظم و پشت سر هم قرار دهیم ، در حالیکه می توان آن را به صورت نامحسوس و با استفاده از عناصر بصری مانند رنگ ، تایپوگرافی، اندازه و ... تاکید کنیم. هدف دیدن همه عناصر کلیدی با حفظ اولویت در نگاه مشتری است .

در مثال زیر نحوه اندازه و این که چگونه این پارامتر می تواند اولویت بندی عناصر خاص شما را مشخص کند می بینید

هنگامی که شما این ترکیب را با  تایپوگرافی و رنگ ایجاد می کنید می توانید نگاه مشتری را با حفظ اولویت به دیده شدن آنچه می خواهید هدایت کنید.

2/ توازن و تقارن

دانش نامه جهانی  تعادل را به عنوان یک حالت  از تنش تساوی و تعادل که همیشه آرام می شود توصیف می کند. سعی کنید طراحی خود را مانند یک الاکلنگ ببنید، که شما برای حفظ تعادل در آن نیاز به اضافه کردن عناصر گرافیکی در جای صحیح خود دارید. 

 همچنین تعادل با تصاویر و تایپوگرافی اعمال می شود .توجه داشته باشید که  داشتن 70 قسمت و کپی آن در 12 قسمت است که می تواند تصویری شلوغ را در برابر یک سادگی توجیه کند و نگاه را متعادل و یا نامتعادل سازد. استفاده از تصاویر بسیار شلوغ لزوما تمامی مفهوم را القا نمی کند ، در صورتی که یک تصویر بسیار ساده می تواند به سادگی انتقال مفهوم نماید.

شما می توانید در مثال بالا چگونگی ایجاد تعادل را با متن و تصویر ببینید. و ایجاد تقارن در سراسر طراحی خود به جای حفظ آن در نقطه کانونی تصویر لازمه آن است ، که از این امر می توانید برای ایجاد احساس وسعت در تصویر نیز استفاده کنید.

در زیر برخی نمونه های دیگر را مشاهده می کنید . (خط قرمز نشانگر استواری تعادل وزن تصویر از بالا و پایین است ). همانطور که میبینید گذاشتن تمام اجزا در سمت راست ،آن را به سرنگونی بصری می کشاند( یک سمت تصویر سبک تر از سمت دیگر تصویر می باشد) . این یک قاعده سر انگشتی است که شما با یادگیری آن می توانید عواملی را که منجر به داشتن یک طراحی بد می شود ، شکست دهید.

همچنین شما می توانید ببینید که چگونه می توانید با استفاده از رنگ تصاویر می توانید تمرکزی ناراحت کننده به وجود آوردید، حتی در ساده ترین حالت  با عدم استفاده از تصاویری در کنار هم که از اشباع رنگی همسان برخوردار نیستند نیز می توانید عدم تعادل ایجاد نمایید. مجددا خط قرمز در این تصاویر بیانگر وزن طراحی می باشد .

3/ تناسب

تناسب به معنای چگونگی استفاده از عناصر با یکدیگر و محیط پیرامون آن است . یکی از راه های استفاده از نسبت در آگهی ها تمرکز بخشیدن بر یک محصول می باشد . از نسبت در طراحی معماری داخلی زیاد استفاده میشه تا لامپ های خیلی بزرگ را نشان دهد یا حتی در طراحی فشن هم استفاده میشود تا مثلا کیسه ی خرید رو از خود خریدار بزرگتر نشون بده .

4/ مجاورت 

هنگامی که ما به یک طراحی خوب نگاه می کنیم ، مجاورت دارای دو ماموریت است ، یکی کنار هم گذاشتن اطلاعات مرتبط و دیگری رساندن پیام با ایجاد فاصله کافی بین محتواها ( جلوگیری از تراکم محتواها در یک جا ) ، مثال زیر نمونه یک تقارب در طراحی کارت ویزیت می باشد.

5-6/ شباهت، کنتراست

با استفاده از تشابه ( استفاده از آن در سراسر آگهی و یا فقط یک بخش ) شما می توانید برای هضم پیام خود سازگاری ایجاد کنید.

همچنین شما می توانید با ایجاد کنتراست توجه بینندگان را به آن قسمت از مطلب که می خواهید هدایت کنید.  این اصل نه تنها به طرح بر می گردد که به رنگ ها، تصاویر و تایپوگرافی نیز مربوط می شود ( همانطور که در توازن به تمامی عناصر بصری اختصاص میابد ) در تصویر زیر می توانید ببینید که چگونه از یک فونت استفاده شده ( تنها با تغییر رنگ ) و یا یک فونت متضاد استفاده کرد در صورتی که طرح همچنان خوانا و منسجم است . هنگام استفاده از این پارامتر ( کنتراست ) در تایپوگرافی متوجه می شوید که کنتراست بالا به خوبی کار می کند . اما اگر شما از فونت های نسبتا مشابه استفاده می کنید. مثلا دو فونت   Helvetica  و Arial  پس از آن ممکن است در جریان خواندن ، مخاطب شروع به توجه در مورد تفاوت های کوچک کند.

امیدواریم که این چند نکته بتواند به شما در راه رسیدن به ساخت یک آگهی با بازخورد بالاتر یاری رساند ...

. موقعیت محتواهای مرتبط با هم

. بازی با نسبت به منظور جلب توجه به مناطق انتخاب شده

. استفاده از کنتراست جهت اضافه کردن اصطکاک بیشتر به طراحی

. استفاده از شباهت به منظور ایجاد ویژگی های روشن و قابل تشخیص

. سعی به ایجاد تعادل در طراحی با بالا و پایین بردن عناصر بصری در صفحه

در سپیدان زیبایی هنر با دانش روز آمیخته شده و حاصل آن موجب تحقق رویاها می‌شود. همین حالا طراحی را با سپیدان تجربه کنید

دیدگاه‌ها

مطلب جالبی است، ممنون میشم درباره بنرهای متحرک هم مطلبی بنویسید
جالب بود
به نظر من از نکته اصلی یعنی ایده ناب در این پست غفلت شده

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

درباره نام سپیدان

سپیدان نامی است، یادآور رنگ سپید مظهر پاکی و همین طور شهری است برف خیز، از توابع استان فارس که در اکثر اوقات سال پوشیده از برف می‌باشد و از این جهت واسطه خیر و برکت به سایر شهرها نیز می‌باشد.