USP چیست و چگونه به رونق فروش اینترنتی کمک می‌کند

شما اینجا هستید

USP چیست و چگونه به رونق فروش اینترنتی کمک می‌کند
  • Twitter logo
  • Facebook logo
  • LinkedIn logo
  • Google+ logo

در سال ۱۹۸۱،Howard Shultz  به یک کافی شاپ کوچک در سیاتل رفت. او آن‌قدر کافه را دوست داشت که سبب شد سال آینده به عنوان پرسنل در این کافه استخدام شود. پنج سال بعد او توانست Starbucks را بخرد و مالک آن شود. امروز استارباکس ۱۵۰۰۰ شعبه در ۵۰ کشور دنیا دارد ویکی از ارزشمندترین شرکت‌های جهان محسوب می‌شود.
قهوه قرن‌هاست که استفاده می‌شود و در هر شهر شما می توانید یک کافی شاپ با کیفیت را پیدا کنید اما استارباکس چگونه توانست بر این بازار چیره شود و بر رقبا فائق آید و به سود ۲٫۳ میلیارد دلاری برسد. نکته در Unique Selling Proposition که به اختصار USP  گفته می‌شود و ترجمه پارسی آن مزیت فروش منحصر به فرد است. در شرایطی که هر کافه مدعی است که بهترین قهوه‌ها را عرضه می‌کند، استارباکس خود را با ارائه محصولات بیشتری علاوه بر قهوه عالی متمایز می‌کند. در واقع استارباکس خاطره می‌سازد.

ماموریت ما در تعالی و تامین خوراک روح انسان است. یک نفر، یک قهوه و یک همسایگی در یک زمان

شعار استارباکس

اگر بخواهیم با هم صادق باشیم، من نمی‌توانم بین یک لاته ۵ دلاری در استارباکس، با یک لاته ۱ دلاری در کافه دیگر، تفاوتی قائل شوم. حاضرم  شرط ببندم هیچ کس نمی‌تواند بین این دو فرقی پیدا کند. اما در هنگام خرید همان لاته ۵ دلاری را ترجیح می‌دهم و آن را می‌خرم در واقع من بهای خاطره سازی و تجربه کافه استارباکس را می‌پردازم.(نقل قول از  SID مدیر بازاریابی)

این ماجرا در سایر صنایع و خدمات نیز اتفاق می افتد. گوگل یک شرکت ثروتمند شد در شرایطی که شرکت‌های دیگر نیز سرویس جستجوگر ارائه می‌دادند. فیس بوک نیز به همین شیوه در بازار سوشال مدیا عمل کرد. اپل این داستان را در کامپیوتر و بعد در موزیک و بعدتر در گوشی‌های همراه تکرار کرد. این شرکت‌ها محصولاتی را می‌فروشند که وجود دارد اما USP قدرتمند آنها سبب می‌شود که مشتریان محصول جدید را از آنها خریداری کنند و باعث رشد فزاینده این مجموعه‌ها شوند.

USP چیست؟

مجموعه‌ای است از ویژگی که باعث تمایز و برتری شرکت یا فروشگاه شما نسبت به سایرین در صنعت شما می‌شود. ندرتاً می‌توانید صنعت یا سرویسی را پیدا کنید که در آن هیچ شرکتی فعالیت نکرده باشد و یا رقیبی در آن صنعت برای شما نباشد. با وجود رقبا مشتریان از شما می‌پرسند "چرا باید از شما خرید کنم؟" پاسخ شما باید  USP تان باشد.

USP توضیح می دهد که  محصول شما چه تفاوتی با سایرین دارد و چرا وجوه تمایز، آن را بهترین انتخاب ممکن می کند

مزایای USP قوی

در اینجا به بررسی دستاوردهای  USP قوی برای تجارت و کسب و کار شما می‌پردازیم

ساخت برند

در ساده‌ترین تعریف برند، فکری است که مردم درباره شما می‌کنند. با  USP قوی مشتریان درباره شما متفاوت می‌اندیشند. مجموعه شما فقط یک کافه نیست بلکه محلی است برای آشنایی و دیدار با افراد خاص. شما فقط کامپیوتر نمی‌فروشید بلکه سیستمی عرضه می‌کنید که با کیفیت‌ترین سیستم بازار است. نیازی به توضیح شرکت‌های فوق نیست زیرا برنده‌ای آنان به خوبی شناخته شده است.

از شما در برابر رقابت بر سر قیمت محافظت می‌کند

دوباره قیمت یک قهوه در استارباکس را در نظر بگیرید یا قیمت یک مک بوک، این قیمت‌ها چهار یا پنج برابر گران‌تر از قیمت مشابهین خود هستند اما افراد هم چنان آن ها را می‌خرند چرا که یونیک هستند.

افزایش زنگ خور و فروش

غالباً مهم‌ترین هدف هر شرکت یا فروشگاه همین است. افزایش درآمد و فروش با داشتن یک  USP خوب امکان پذیر است.  زمانی که مشتری به وب سایت شما مراجعه می‌کند و بلافاصله متوجه پاسخ سؤال "چرا باید از شما خرید کند؟" نمی‌شود، و وب سایت شما را ترک می‌کند. شما تلاش زیادی می‌کنید و گاهی هزینه بالایی صرف می‌کنید که کاربر را به فروشگاه یا سایت خود هدایت کنید  اما بعد از مراجعه کاربر آنها را از دست می‌دهید.

ایجاد یک USP

تا کنون با مفهوم و مزایای USP آشنا شدید، حال به توضیح روش ایجاد یک  USP می‌پردازیم.

 ۱/ تحقیق کنید

بدون دانستن موارد عرضه شده توسط رقیبان قادر نخواهید بود، وجه تمایز و برتری ایجاد کنید. بنابراین اولین اقدام شما بررسی رقبا است. پنج نمونه از برترین رقبای خود را بررسی کنید و برترین USP آن‌ها را لیست کنید. آیا رقبای شما ارزان‌ترین قیمت را پیشنهاد می‌دهند یا بهترین محصول ممکن را عرضه می‌کنند. برای ایجاد USP لازم است شما بر خلاف آن‌ها عمل کنید.

هم‌چنین آنچه که مشتریان درباره رقبای شما می‌گویند را بررسی نمایید. آیا هیچ نارضایتی از آن‌ها وجود دارد و شما چگونه می‌توانید از این امتیاز استفاده کنید. صحبت‌های مشتریان و آنچه که از شما عنوان می‌کنند می‌تواند به تهیه شخصیت تجارت شما کمک نماید. این موضوع شما را یاری می‌کند که موضوع حائز اهمیت برای مشتریان را متوجه شوید و همان را به ایشان عرضه کنید. شاید ارزان بودن خدمات برای مشتریان در درجه اول اهمیت مطرح نباشد، بنابراین پیشنهاد قیمت پایین بیهوده و فاقد بازخورد خواهد بود.

۲/  مزایای واقعی را کشف کنید

بزرگ‌ترین مزیت رفتن به Starbucks این است که محیطی جالب برای ملاقات دوستان یا انجام کار در اختیار شما قرار می‌دهد. شما تنها قهوه نمی‌خرید بلکه شما هزینهِ خاطره‌ای که در آنجا تجربه می‌کنید، را می‌پردازید. مزیت خرید یک مک بوک این است که شما نگران نمایش صفحه آبی که سیستم قفل کرده، را ندارید. شما رایانه را نمی‌خرید بلکه هزینه کار آیی را می‌پردازید.
خریداران برای مزایا خرید می‌کنند، نه برای امکانات. برای من مهم نیست که ram  رایانه چقدر است، اگر سیستم من کُند و با مشکل کار کند.

۳/ وجه یونیک بودن را پیدا کنید

در عین اینکه لازم نیست محصول یا خدمات شما یونیک باشد، لازم است مزیت و ارزش شما یونیک باشد. در مرحله قبل ممکن است تعداد زیادی مزیت پیدا کنید که به مشتریان خود ارائه می‌دهید. ممکن است شما بهترین محصول را در مناسب‌ترین زمان به مشتریان خود ارائه دهید اما اگر رقبای شما هم همین طور خدمات ارائه دهند یا حداقل همین ادعا را داشته باشند، شما یونیک نخواهید بود.
از تحقیقات خود استفاده کنید و مزایای خود را با رقبا مقایسه کنید. اگر مزیتی وجود دارد که رقبا دارند و شما فاقد آن هستید، مشکلی وجود ندارد. این همان وجه تمایز شما با سایرین است. وجه تمایز شما می‌تواند از کیفیت محصول باشد تا خدمات به مشتریان.

۴/ ساده برگزار کنید

شما ۷ ثانیه فرصت دارید که مخاطب وب‌سایت یا فروشگاه خود را جذب کنید. USP شما اولین عنصری است که بازدیدکنندگان می‌بینند بنابراین آن را واضح و صریح نشان دهید. هیچ کس متون طولانی را نمی‌خواند بنابراین باید در سریع‌ترین زمان ممکن USP خود را عرضه کنید.

۵/  الهام بگیرید

“30 minutes or it’s free!”
پیتزا دومینو در آمریکا با این شعار مطرح و مشهور شد. این فست فود نوع پیتزای جدیدی یا حتی بهترین نوع پیتزا را عرضه نمی‌کند. آن‌ها یک پیتزای معمولی با متریال عادی عرضه می‌کنند. اما آنها USP این است که یا در کمتر از ۳۰ دقیقه پیتزا را به شما تحویل می‌دهند یا در صورت تأخیر بیش از ۳۰ دقیقه پیتزا شما مجانی است.

۶/ بازاریابی کنید

USP  شما هسته و زیربنای کسب و کار شماست در نتیجه باید همه جا باشد. آن را در وب‌سایت خود قرار دهید و به ویژه در صفحه اصلی، اما اگر در سایر صفحات باشد بهتر است. در شبکه‌های اجتماعی، در وسایل و هدایای تبلیغاتی خود، در بسته بندی و هرجا که مشتریان در تماس با برند شما هستند، USP خود را قرار دهید.

در میان رقبا به چشم بیایید

از usp خود استفاده کنید و خود را بر صدها رقیب و فروشگاه موجود برتری دهید. هیچ‌کس به شما شانس دوباره و فرصت مجدد نمی‌دهد اگر شما همانند سایرین باشید اما اگر به آن‌ها وجه تمایز و نقطه برتری خود را نشان دهید، هرگز شما را فراموش نخواهند کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر ادعایی دارید، حتماً آن را انجام دهید زیرا در صورت عدم پایبندی شما به ادعایتان تأثیر خیلی بدی بر شهرت شما دارد و باعث تبلیغات منفی می‌شود.

افزایش سود و مدرن سازی کسب و کار
به دنبال رونق کسب و کار، افزایش سود و مدرن سازی تجارت خود هستید، همین حالا اقدام کنید.

دیدگاه‌ها

ممنون بابت پست جالبتون
به نظر می رسد برای استفاده از این مطلب می بایست، خیلی چیزها از قبل بدانیم
ممنون بابت نظر، خوشحال می شویم اگر ابهامی در مقالات وجود دارد، اعلام کنید تا در همین مطلب یا در قالب مطالب دیگر آن را برطرف کنیم
بنده هم موافقم

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

درباره نام سپیدان

سپیدان نامی است، یادآور رنگ سپید مظهر پاکی و همین طور شهری است برف خیز، از توابع استان فارس که در اکثر اوقات سال پوشیده از برف می‌باشد و از این جهت واسطه خیر و برکت به سایر شهرها نیز می‌باشد.